UČENICI NAŠE ŠKOLE U POSJETU VUKOVARU
U periodu od 29. do 30. rujna 2017. godine 47 učenika devetih razreda, zajedno s nastavnicom povijesti Žaklinom Pirkl Ivanković i nastavnikom katoličkog vjeronauka Stjepanom Mostarcem, sudjelovali su u pilot – projektu terenske nastave iz predmeta povijest, posjet Vukovaru. Nositelj ovog projekta je javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Zajedno s našom školom sudjelovalo je još pet škola s područja BiH.
Nakon dolaska u Vukovar, 29. rujna, prva točka dnevnog reda je bio ručak, nakon čega smo s vodičem otišli u obilazak Muzeja vučedolske kulture. Zatim smo se uputili u Gradski muzej Vukovar (dvorac Eltz), nakon čega smo imali predavanje na temu „Domovinski rat“. Uslijedilo je slobodno vrijeme do večere, a poslije toga su organizatori priredili zabavnu večer za sve učenike u obližnjem disku.
Drugi dan posjeta je bio predviđen za obilazak memorijalnih lokacija. Na svakoj lokaciji nas je dočekao vodič koji nam je pobliže objasnio o svemu što se događalo na tim mjestima. Poslije doručka smo najprije posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Uz vodiča te snimke i fotografije smo saznali više o tzv. Groblju tenkova. Nakon toga smo bili u Vukovarskoj bolnici koja je za vrijeme rata bila bombardirana iz dana u dan s više od 70 granata dnevno. U podrumu te bolnice se nalazi muzej Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. Poslije bolnice smo se uputili na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata i na Masovnu grobnicu Ovčara, mjesta stradanja mnogih ljudi. Poslije tih posjeta smo u Memorijalnom centru Domovinskog rata vidjeli stalnu postavku Bitka za Vukovar, kroz koju nas je proveo brigadir Petar Ćavar. Nakon iscrpnog prijepodneva uslijedio je ručak i završno predavanje o školi mira i na kraju kviz znanja za predstavnike svih škola.
Svi učenici su naučili nešto novo i na kraju su rekli da su oduševljeni ovim posjetom gradu heroju. Pod dojmom su bili svi: „Muzej Vučedolske kulture me se najviše dojmio, jer smo saznali i vidjeli puno toga o njihovim običajima, načinu života, kulturi, koja je tu bila prije 5000 godina“, rekla je Ružica Grgić, učenica 9. d razreda. Njen kolega iz razreda, Kristijan Blažević je rekao: „Bijeli križevi na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata koji predstavljaju svaku žrtvu ukopanu tu su me ostavili bez teksta. Hvala im što su dali svoj život za slobodu.“
S. M.